Eshatologija

Durer: Četiri jahača Apokalipse

Eshatologija (Grčki ἔσχατος/ἐσχάτη/ἔσχατον, eschatos/eschatē/eschaton; znači "zadnje" i -logija znači "proučavanje nečega"), je poimanje suštinske prirode postojanja u terminima njegovog cilja ili krajnje svrhe. Eshatologija predstavlja jedan od elemenata u praktično svim religijskim i filozofskim sistemima mišljenja. U isto vrijeme, ovaj pojam sadrži i izvjesnu dvosmislenost: on se može odnositi na oblast apsolutnog (filozofsku "osnovu egzistencije") ili na događaje koji ukazuju na cilj historijskog procesa. U prvom slučaju, eshatologija se iskazuje kao niz reinkarnacija, koje svoj vrhunac dostižu utapanjem u samo biće (hinduizam).

U drugom slučaju, eshatologija je povezana sa jednim historijskim procesom koji obuhvata čovječanstvo ili čak cijeli stvoreni svijet (judaizam i hrišćanstvo). Osnovne teme u jevrejskoj i hrišćanskoj eshatologiji su: smrt, uskrsnuće, strašni sud, raj i pakao, itd. Islamska eshatologija je zabilježena u hadisima Poslanika Muhammeda, u vezi znakova nadolaska Sudnjeg dana. Hadisi na ovu temu su tradicionalno podijeljeni na male i velike predznake.

Eshatologija je teološki koncept i treba je razlikovati od prognoziranja budućnosti zasnovanog na zakonima naučne uzročnosti. Takvim prognozama se bavi futurologija.


Developed by StudentB